Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – jak się do niego przygotować?

Prowadzenie dużej firmy wymaga od jej właściciela dużego zaangażowania nie tylko w kwestie jej produktywności, ale również w sprawy związane ze spełnieniem warunków wymaganych w ustawie. Czym jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa i w jaki sposób można się do niego przygotować? Sprawdź koniecznie!

Co to jest audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

Każda duża firma generuje pewne zużycie prądu. Zlecając audyt energetyczny, wpuszcza się do niej audytora, którego zadaniem jest bardzo dokładne przeanalizowanie wszelkich danych dotyczących sposobu jej działalności, a także funkcjonowania budynku, w którym się ona mieści. Tym samym przedsiębiorstwa nie tylko spełniają swój obowiązek aktualizowania takiego dokumentu raz na cztery lata, ale również zyskują bardzo cenne informacje dotyczące zmniejszenia zużycia energii.

Co zyskujesz, zlecając audyt energetyczny?

Warto zauważyć, że spełnienie tego obowiązku to duża korzyść dla przedsiębiorcy, któremu zależy przecież na tym, aby płacić jak najmniejsze rachunki za prąd. Inwestując w audyt energetyczny przedsiębiorstwa, można skuteczniej do tego dążyć. Otrzymuje się wówczas szereg informacji na temat tego, jak wygląda stan obecny zużycia prądu, i jakie działania można podjąć, aby go poprawić. Wiąże się to oczywiście z kolejnymi inwestycjami, ale przybliża firmę do stanu bliskiego ideałowi – czyli takiego, kiedy nie generuje ona dużego śladu węglowego, co ma znaczenie nie tylko dla obecnych, ale również przyszłych pokoleń.

Jak się przygotować do audytu?

Jest to zadanie wykonywane przez niezależną firmę zewnętrzną, z którą trzeba jednak ściśle współpracować, aby móc uzyskać jak najlepsze, czyli jak najdokładniejsze efekty audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Przygotowanie się do tego procesu polega przede wszystkim na zgromadzeniu i udostępnieniu audytorowi niezbędnych dokumentów. Są to wykazy dotyczące instalacji oświetleniowych, a także projekty uwzględniające rzuty, plany i przekroje budynków, ewidencje zużycia mediów, informacje na temat źródeł zasilania elektrycznego oraz ciepła, silnikach i układach napędowych.

Czego się spodziewać po audycie?

Przede wszystkim – nie ma się czego obawiać. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa to zawsze zadanie przeprowadzane przez rzetelnego, obiektywnego pracownika wykwalifikowanej firmy, który nie ma interesu w tym, aby Ci zaszkodzić. Wręcz przeciwnie – wskaże on błędy, które popełniasz, a także sposoby ich naprawienia.

Dlaczego warto zlecać systematyczne audyty?

To zadanie, które trzeba realizować raz na cztery lata nie tylko po to, aby nie otrzymać kary pieniężnej, ale przede wszystkim – by zainwestować w rozwój firmy. Audyt energetyczny przedsiębiorstwa pozwala eliminować podstawowe błędy, przez które tracisz zbyt wiele energii, a przy tym więcej za nią płacisz. Robiąc je, systematycznie przybliżasz się do europejskich standardów i możesz rok po roku, powoli modernizować swoją działalność bez wykładania dużych pieniędzy na raz po wielu latach zaniedbań. Zleć go fachowcom i zacznij wdrażać w życie ich zalecenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj