Rynek pracy to przestrzeń, w obrębie której każdego dnia dochodzi do licznych zmian. Następuje migracja pracowników, przedsiębiorstwa poszerzają oraz zawężają swoje zasoby kadrowe, pojawiają się nowe osoby na tym rynku, a inne go opuszczają. Różne decyzje pociągają za sobą konieczność wypełniania konkretnych dokumentów, a jednym z nich jest wypowiedzenie umowy o pracę. Może ono zostać napisane przez pracodawcę bądź stworzone przez zatrudnionego, lecz bez względu na to, z której strony wyjdzie inicjatywa, zachowany musi zostać okres wypowiedzenia określony w dniu zawarcia umowy.
Z perspektywy pracownika
Tak jak w przypadku każdego oficjalnego pisma tak i w kwestii wypowiedzenia umowy o pracę zachowane muszą zostać pewne standardy. W lewym górnym rogu pracownik umieszcza swoje dane, w prawym górnym rogu podawana jest miejscowość oraz data, zaś nieco niżej wskazuje się dane pracodawcy. W następnej kolejności, w centralnej części dokumentu, określa się nagłówek, który może po prostu brzmieć „Wypowiedzenie umowy o pracę”. Sama treść takiego oświadczenia zawiera się przeważnie w jednym lub dwóch zdaniach, gdyż wypowiadający umowę pracownik nie ma obowiązku uargumentowania swojej decyzji. Wystarczy zatem, że w treści wskaże datę zawarcia umowy, strony a także ustalony wcześniej okres wypowiedzenia. Poniżej konieczne jest umieszczenie swojego podpisu i miejsce na adnotację pracodawcy, że pismo to otrzymał.
Gdy umowę wypowiada pracodawca
W sytuacji, gdy umowę o pracę wypowiada pracodawca, pojawia się jedna istotna różnica. Na podmiocie zatrudniającym ciąży bowiem obowiązek podania przyczyny uzasadniającej podjętą decyzję, lecz konieczne jest to tylko w przypadku wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. Ponadto, w treści pisma powinno znaleźć się także pouczenie informujące o prawie odwołania się do sądu pracy.
Napisanie wypowiedzenia umowy o pracę nie jest zatem ani trudne ani czasochłonne, lecz moment jego otrzymania lub wręczenia do przyjemnych nie należy.
Zobacz także: ostrapromocja.pl