Spawanie nierdzewki — poznaj skuteczne metody obróbki materiału

Stal nierdzewna to materiał o wyjątkowych i charakterystycznych właściwościach. Dlaczego? Jej wierzchnia warstwa powstała z tlenków, co zapobiega występowaniu korozji metalu. Spawanie nierdzewki może spowodować utratę tych właściwości, dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej metody spawania stali nierdzewnej. Która z nich będzie najskuteczniejsza? Poznaj najważniejsze wskazówki.

Spawanie stali nierdzewnej a pojawienie się korozji 

Spawanie materiałów odbywa się pod wpływem działania wysokiej temperatury. Pasywna warstwa tlenków, która pokrywa stal nierdzewną, może zostać uszkodzona, jeśli proces spawania nie będzie uwzględniał doboru odpowiednich parametrów. Efektem będzie pojawienie się korozji międzykrystalicznej, przez co stal utraci swoje właściwości, trwałość i odporność materiałową. 

Co robić, aby tego uniknąć? Kluczowy jest odpowiedni dobór metody spawania, dostosowany do charakterystyki danego materiału i wykorzystanie właściwych narzędzi. Aby ograniczyć skłonność do pojawiania się korozji międzykrystalicznej, można również w trakcie spawania dodać tytan. 

Jakie metody spawania nierdzewki wybrać?

Wybór najlepszej metody spawania stali nierdzewnej zależy od różnych czynników, takich jak grubość materiału, rodzaj połączenia, a także dostępność sprzętu oraz indywidualne oczekiwania co do jakości i wyglądu spoiny. Należy pamiętać, że spawanie stali nierdzewnej to proces, który wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu, ale również wykorzystania wiedzy i doświadczenia odpowiednio przygotowanych specjalistów. Trwałe i wytrzymałe połączenie, odporne na korozję jest efektem starannie zaplanowanej pracy ekspertów. 

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej metody spawania, ważne jest, aby dokładnie przygotować i oczyścić powierzchnię poddawaną obróbce. 

Do spawania nierdzewki wykorzystuje się najczęściej takie metody jak: 

Czym charakteryzują się jeden i drugi proces i na czym polegają różnice?

Proces spawania:

  • TIG — metoda ta  polega na łączeniu metali poprzez topienie materiału spawanego przy użyciu łuku elektrycznego generowanego między elektrodą wolframową a obrabianym metalem. Wykorzystywany jest do tego gaz ochronny — argon lub mieszanka argonu z helem, który chroni obszar spawania przed utlenianiem;
  • MIG — łączenie materiałów odbywa się poprzez topienie drutu spawalniczego i obrabianego metalu, przy użyciu łuku elektrycznego.

Zastosowanie elektrody:

  • TIG — metoda ta wykorzystuje elektrodę wolframową, która charakteryzuje się bardzo wysoką temperaturą topnienia i jest odporna na działanie łuku elektrycznego;
  • MIG — w tym przypadku wykorzystywany jest drut spawalniczy, który może być zróżnicowany pod względem materiału i średnicy, w zależności od rodzaju spawania i rodzaju obrabianego metalu.

Precyzja i kontrola:

  • TIG — ta metoda obróbki charakteryzuje się dużą precyzją i kontrolą nad całym procesem spawania, co pozwala na uzyskanie bardzo wysokiej jakości spoiny;
  • MIG — spawanie migomatem oznacza dużą wydajność i szybkość, choć niekoniecznie najwyższą precyzję działania.

Zastosowanie metody:

  • TIG — proces ten jest stosowany wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa jakość i precyzja spoiny, np. w produkcji elementów medycznych i konstrukcji stalowych;
  • MIG — metoda ta znajduje zastosowanie w produkcji seryjnej, konserwacji oraz wszędzie tam, gdzie istotne jest szybkie i efektywne łączenie materiałów.

Zastanawiasz się, którą metodę spawania nierdzewki zastosować? Skorzystaj z pomocy doświadczonych ekspertów i zleć jej przeprowadzenie specjalistom od obróbki stali nierdzewnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj