Podpisanie umowy wynajmu mieszkania to ważna decyzja, zarówno ze strony wynajmującego, jak i najemcy. Dlatego zawsze warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Prezentujemy kompendium wiedzy w pigułce na temat umów najmu!
Jaki rodzaj umowy najmu wybrać?
Przemyślane podejście do zawarcia umowy najmu pozwoli uniknąć wielu problemów, a także cieszyć się spokojem. Najważniejszą kwestią jest rodzaj umowy — warto przy tym odróżnić ją od innych podobnych dokumentów. Przeczytaj wpis „Różnica między dzierżawą a najmem – co musisz wiedzieć?„, aby mieć pewność, że zawierasz poprawną umowę, która Cię interesuje.
Umowy najmu dzielą się na dwa główne rodzaje:
- na czas określony – umowa obowiązuje do ustalonej daty i zazwyczaj nie można jej wypowiedzieć przed terminem;
- na czas nieokreślony – można ją zakończyć zgodnie z okresem wypowiedzenia zawartym w umowie.
Dodatkowo można wyróżnić umowę najmu okazjonalnego. Wymaga ona dodatkowych formalności, takich jak np. oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji.
Co musi się znaleźć w umowie najmu?
Umowa najmu musi regulować najważniejsze kwestie związane z udostępnieniem mieszkania innej osobie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące zapisów w dokumencie, warto skonsultować się z prawnikiem. Znajdziesz go np. na stronie: www.mecenasbogna.com, gdzie możesz skorzystać z profesjonalnej konsultacji prawnej w Trójmieście lub online.
Wśród obowiązkowych elementów umowy najmu muszą się znaleźć:
- dane stron, które ją zawierają,
- dane mieszkania, którego dotyczy (adres, metraż itp.),
- wysokość czynszu oraz sposób jego płatności,
- wysokość kaucji i warunki jej zwrotu,
- sposób regulowania opłat za media (prąd, gaz, internet itp.) i ich wysokość,
Oczywiście umowa najmu może obejmować również inne, bardziej szczegółowe zapisy.
Protokół zdawczo-odbiorczy — obowiązkowy załącznik do umowy
Protokół zdawczo-odbiorczy jest dokumentem stanowiącym opis mieszkania w momencie przekazywania go najemcy. Jest bardzo istotny, ponieważ na jego podstawie właściciel może ubiegać się od osoby użytkującej lokal o rekompensatę kosztów napraw ewentualnych zniszczeń.
Przed podpisaniem umowy obie strony powinny dokładnie obejrzeć mieszkanie oraz sprawdzić stan instalacji elektrycznej, wodnej oraz sprzętów AGD. Do protokołu warto dołączyć dokumentację fotograficzną, np. zdjęcia istniejących uszkodzeń — aby uniknąć nieporozumień podczas zwrotu lokalu.

Zasady wypowiedzenia umowy — jak je ustalić?
W każdym dokumencie dotyczącym najmu mieszkania muszą znaleźć się zapisy regulujące sposób zakończenia umowy. Powinien zostać określony okres wypowiedzenia i warunki jego skuteczności. Można również zamieścić dopisek o karach umownych za wcześniejsze rozwiązanie umowy, choć nie jest to wymagane.
Powinny również zostać opisane warunki zwrotu mieszkania po zakończeniu najmu. Podczas zwrotu mieszkania po wygaśnięciu lub zerwaniu umowy konieczne będzie skontrolowanie jego stanu z protokołem zdawczo-odbiorczym. Na tej podstawie zostanie ustalona wysokość zwracanej kaucji.
Prawa i obowiązki stron, czyli kto, za co odpowiada?
To kwestia, która warto szczegółowo uregulować w umowie. Dla obu stron powinno być jasne:
- kto odpowiada za naprawy i konserwację mieszkania,
- czy można podnajmować mieszkanie osobom trzecim,
- czy właściciel ma prawo do przeprowadzania wizyt kontrolnych i na jakich zasadach,
- czy obowiązuje zakaz posiadania zwierząt,
- czy w umowie znajdują się klauzule dotyczące ewentualnych remontów,
- czy obowiązuje waloryzacja czynszu.
Uregulowanie takich kwestii już na początku pozwoli uniknąć potencjalnych nieporozumień w trakcie trwania umowy. Dodatkowo, jeśli jesteś najemcą, sprawdź, czy osoba podpisująca umowę jest rzeczywistym właścicielem lub ma stosowne upoważnienie, by działać w jego imieniu.