Numer NIP, co to takiego?

NIP jest identyfikatorem podatkowym, który otrzymujemy po złożeniu odpowiednich dokumentów w urzędzie skarbowym. Każda osoba, zwana podatnikiem, może posiadać maksymalnie jeden Numer Identyfikacji Podatkowej. NIP nie może być stosowany zamiennie z numerem PESEL – obydwa te ciągi liczb mają swoją funkcję w identyfikacji urzędowej.

Do czego przydatny jest NIP?

Ten dziewięciocyfrowy numer jest szczególnie przydatny podczas zakładania (konieczne jest jego ustalenie jeszcze przed wpisem w CEIDG) lub później prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Numer ten istotny jest podczas rejestracji jako podatnik VAT, lub jako zamiennik dla osób, które z jakichś powodów nie są objęte ewidencją PESEL (jednocześnie będą podatnikami). Istnieje jeszcze szereg możliwości identyfikowania się i wykorzystania NIP. Jeśli możesz wykluczyć wszystkie, wystarczy, że będziesz posługiwać się numerem PESEL. 

Czy muszę zakładać numer NIP, jeśli nie prowadzę działalności gospodarczej?

Jeśli posiadamy numer PESEL, a nie zamierzamy prowadzić działalności gospodarczej, lub np. zatrudniać kogoś, aktualnie nie jesteśmy zobligowani do składania wniosku o NIP. Jednak co istotne, a zarazem ciekawe – jeśli będziemy kiedyś sprzedawać auto, to mamy prawo zarządzać od nabywcy przedstawienia nam jego NIP. Bowiem sprzedaż auta powinna być realizowana na podstawie umowy, która obliguje kupującego do zapłaty podatku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj