NIP jest identyfikatorem podatkowym, który otrzymujemy po złożeniu odpowiednich dokumentów w urzędzie skarbowym. Każda osoba, zwana podatnikiem, może posiadać maksymalnie jeden Numer Identyfikacji Podatkowej. NIP nie może być stosowany zamiennie z numerem PESEL – obydwa te ciągi liczb mają swoją funkcję w identyfikacji urzędowej.
Do czego przydatny jest NIP?
Ten dziewięciocyfrowy numer jest szczególnie przydatny podczas zakładania (konieczne jest jego ustalenie jeszcze przed wpisem w CEIDG) lub później prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Numer ten istotny jest podczas rejestracji jako podatnik VAT, lub jako zamiennik dla osób, które z jakichś powodów nie są objęte ewidencją PESEL (jednocześnie będą podatnikami). Istnieje jeszcze szereg możliwości identyfikowania się i wykorzystania NIP. Jeśli możesz wykluczyć wszystkie, wystarczy, że będziesz posługiwać się numerem PESEL.
Czy muszę zakładać numer NIP, jeśli nie prowadzę działalności gospodarczej?
Jeśli posiadamy numer PESEL, a nie zamierzamy prowadzić działalności gospodarczej, lub np. zatrudniać kogoś, aktualnie nie jesteśmy zobligowani do składania wniosku o NIP. Jednak co istotne, a zarazem ciekawe – jeśli będziemy kiedyś sprzedawać auto, to mamy prawo zarządzać od nabywcy przedstawienia nam jego NIP. Bowiem sprzedaż auta powinna być realizowana na podstawie umowy, która obliguje kupującego do zapłaty podatku.
tego o aucie nie wiedziałem