Instalacja tryskaczowa – czym jest i gdzie się ją stosuje?

Jeśli prowadzisz działalność w sektorze spożywczym, energetycznym etc., wiesz, ile pozwoleń należy uzyskać, aby firma mogła funkcjonować. Nie chodzi przy tym wyłącznie o przynoszenie zysków, lecz również o spełnianie wymagań stawianych przez ubezpieczyciela. Chcesz poznać sprawdzone instalacje przeciwpożarowe? Przekonaj się, jak działają tzw. tryskacze, gdzie i jak się je montuje, a także czy sprawdzą się w Twoim przedsiębiorstwie. Gorąco zapraszamy do lektury!

Co to jest instalacja tryskaczowa?

W nowoczesnych budynkach można spotkać przeróżne systemy ostrzegające o zagrożeniu, w tym o pożarze. Są wśród nich instalacje, których zadanie polega na wczesnym wykrywaniu ognia oraz jego ugaszeniu. Zaawansowana technologia tego rodzaju urządzeń pozwala też na utrzymywanie ognia pod kontrolą do momentu, gdy na miejsce dotrze jednostka straży pożarnej. Niektóre modele aparatury przeciwpożarowej można montować tak, aby nie zatrzymywać produkcji. Co za tym idzie, ograniczają koszty danej firmy.

Jednym z często stosowanych systemów w zakładach przemysłowych są instalacje tryskaczowe. Aktywują się jedynie w strefie, w której wybuchł pożar, a nie w całym budynku. Gaszą go selektywnie przy pomocy tryskaczy rozmieszczonych w optymalnej odległości (regulowanej określonymi normami projektowymi i przepisami prawnymi). Owe tryskacze odpowiadają za kształt stożka wodnego zlokalizowanego nad źródłem ognia oraz wielkość rozpylanych nad nim kropel.

Jak działają instalacje tryskaczowe?

Dzięki tego typu systemowi pożar zostaje sprawnie ugaszony lub przytłumiony do chwili, gdy pracę rozpoczynają strażacy. Jednocześnie dzięki selektywnemu działaniu minimalizuje się straty wody. Za sprawą instalacji tryskaczowych łatwiej zabezpieczyć drogi ewakuacyjne, a także uniemożliwić ogniowi przenoszenie się na dalsze obszary. Urządzenie jest bardzo proste – włącza się po pęknięciu szklanej ampułki, która blokuje znajdująca się w nim wodę. Dochodzi do tego, gdy w ampułce zwiększa się objętość środka gaśniczego (pod wpływem wzrostu temperatury w miejscu pożaru).

Instalacje z zastosowaniem tryskaczy cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa, łatwość eksploatacji oraz niezawodność. Po ugaszeniu pożaru można je sprawnie przygotować do ponownego wykorzystania. Trafiają nie tylko do zakładów przemysłowych, lecz również do biur oraz magazynów. Prócz tego można się z nimi spotkać w galeriach handlowych. Mogą mieć różną postać, np. wiszącą, ukrytą (montowane na orurowaniu pod tynkiem) albo stojącą. Istnieją też instalacje przyścienne pionowe oraz klasyczne (starego typu).

Kto montuje instalacje tryskaczowe?

Jeżeli zastanawiasz się nad modernizacją hali, powierz to zadanie profesjonalistom. Możesz zlecić im nie tylko zaprojektowanie czy montaż instalacji tryskaczowych. Marka z tego sektora może wykonać pełny remont hali włącznie z poprawą odporności pożarowej. Takie usługi świadczy np. ekipa specjalistów Probis. Sprawdź ofertę i zgłoś się do nich z chęcią unowocześnienia budynków przedsiębiorstwa. Zainwestuj w rozwój, a przede wszystkim w bezpieczeństwo swojej firmy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj