Kwota netto a brutto, czym się różni?

Często słyszymy w mediach, że zostały podniesione płace minimalne. Jednak nie każdy wie, że wszystko liczone jest w kwocie brutto. Oznacza to, że należy od danej sumy odjąć jeszcze koszty podatkowe. Na rękę dostaniemy oczywiście znacznie mniejszą sumę, w tym przypadku mamy do czynienia z płacą netto. Większość przedsiębiorców stosuje ten zabieg, żeby wywołać wobec pracownika pozytywne odczucia. Jednak, gdy skupimy się na wszystkich świadczeniach, to zauważymy, że tak naprawdę nie zostaję nam naprawdę wiele.

Bądź czujny!

Warto rozróżniać kwotę brutto od kwoty netto. Jest to zasadnicza różnica, ponieważ stawka brutto na umowie o pracę jest zazwyczaj większa niż netto. Czemu tak jest? Należy odliczyć podatki, które ściąga państwo od pracodawcy. Oczywiście jest to naturalna forma rozliczania się z władzami, jednak trzeba pamiętać, że czasami mogą one przejmować znaczną część naszej pensji.

Tylko kwota netto!

Musisz pamiętać, że jako pracownika interesuję Cię tylko kwota netto. Oznacza to pieniądze, które otrzymasz od pracodawcy po odliczeniu wszystkich wartości podatkowych. Dlatego należy patrzeć tylko na ten współczynnik. Chyba, że jesteś szefem firmy, wtedy będziesz miał inne spojrzenie na określoną sytuację. 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj