Jak dokonać certyfikacji maszyn?

Ostatnie lata przyniosły skokowy wzrost wymagań w zakresie bezpieczeństwa systemów produkcyjnych. Machina nowych regulacji staje się niemożliwa do zatrzymania, co ma także pozytywne skutki dla użytkowników maszyn i pracowników zakładów przemysłowych. Z naszego poradnika dowiesz się, jak uzyskać certyfikat potwierdzający zgodność z obowiązującymi normami. Ogranicz czas audytu i zyskaj dokument o międzynarodowej randze!

Certyfikacja maszyn w Unii Europejskiej – dlaczego jest taka ważna?

Organy UE dostrzegają konieczność wprowadzenia nowych wymagań dla producentów sprzętu przemysłowego. Bezlitosne dane o wypadkach ze skutkiem śmiertelnym jednoznacznie dowodzą, że w sferze bezpieczeństwa nie ma miejsca na kompromisy. Audyt maszyn stanowi podstawowe narzędzie do weryfikacji czasu zatrzymania po naciśnięciu przycisku awaryjnego, który często decyduje o ludzkim życiu.

14 czerwca 2023 roku opublikowane zostało nowe Rozporządzenie Maszynowe, zastąpi ono obecną Dyrektywę Maszynową 2006/42/WE, która nakłada na przedsiębiorców ramy prawne dotyczące projektowania, wytwarzania i wprowadzania do obrotu urządzeń stosowanych przy produkcji przemysłowej. Najwyższy czas na zatrzymanie procesu rozluźnienia procedur, który odpowiada za pogarszające się statystyki. Chcesz mieć pewność, że Twoi pracownicy będą działać w bezpiecznym środowisku? Poddaj się zewnętrznemu audytowi maszyn i uzyskaj certyfikat wspólnotowy.

Jakie typy maszyn podlegają obowiązkowej certyfikacji?

Zastanawiasz się, które elementy linii produkcyjnej muszą otrzymać atest bezpieczeństwa? Znak CE jest obowiązkowy dla wszystkich urządzeń dopuszczonych do obrotu na terytorium Unii Europejskiej. Audyt maszyn polega na weryfikacji wielu cech fizycznych i mechanizmów awaryjnych (np. czasu zatrzymania po włączeniu przycisku Stop). Procedury testowe podlegają standaryzacji, co umożliwia porównywanie konkurencyjnych produktów z poprzednimi modelami.

Nieco odmienna wykładnia prawna zachodzi w przypadku ciągów technologicznych. Uzyskanie certyfikatu CE staje się konieczne dla tzw. maszyn zespolonych, czyli elementów składowych linii wytwórczej. Nawet jeśli tylko jedno z urządzeń zostanie zakwalifikowane to obligatoryjnego audytu, wówczas cały system przemysłowy będzie wymagał kontroli.

Jakie dokumenty należy przygotować, aby otrzymać oznaczenie CE?

Podjąłeś decyzję o weryfikacji mechanizmów bezpieczeństwa w swoim zakładzie? Chcesz wiedzieć, jakie sprawozdania warunkują sprawne przejście procesu certyfikacji? Podpowiadamy!

Zgodnie z dyrektywą maszynową 2006/42/WE przed otrzymaniem oznaczenia CE należy zadbać o:

  • rysunki techniczne,
  • potwierdzenie wykonania testów wewnętrznych w takich obszarach jak czas zatrzymania maszyn,
  • ocenę ryzyka,
  • procedury kontroli jakości na etapie produkcji,
  • specyfikację komponentów zastosowanych przy wytwarzaniu urządzenia.

Audyt maszyn – kto może go przeprowadzić?

Chcesz jak najszybciej uzyskać profesjonalne wsparcie audytorskie? Pragniesz uniknąć ryzyka zatrzymania produkcji na skutek wypadku? Skontaktuj się ze specjalistami TÜV Rheinland Polska, którzy pomogą Ci dobrać zakres audytu do Twoich potrzeb. Uzyskaj wsparcie przy ubieganiu się o certyfikat CE, jaki potwierdzi przestrzeganie procedur bezpieczeństwa w Twojej firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj