Norwegia charakteryzuje się jednym z najbardziej przystępnych systemów podatkowych na świecie. W kraju tym szczęścia szuka wielu Polaków, którym zależy na wyższych zarobkach i lepszych warunkach życia. Sporo korzyści pod kątem podatkowym mogą odnieść zwłaszcza mali i średni przedsiębiorcy, ze względu na wysokość opłat zgodną z możliwościami finansowymi. Norweski system podatkowy w dużym stopniu bazuje na wyrównywaniu różnic w dochodach ogółu społeczeństwa.
Najważniejsze terminy i pojęcia
Aby dobrze zrozumieć system podatkowy w Norwegii, warto zapoznać się kilkoma podstawowymi terminami. Do najważniejszych należy Inntektsskatt, czyli norweski podatek dochodowy o wartości 22% dochodu ogólnego. Pojęciem określającym całkowity dochód z wyłączeniem dochodów kapitałowych jest z kolei Personinntekt, stanowiący podstawę do obliczenia składki na ubezpieczenie społeczne. Urząd Podatkowy w Norwegii wystawia też specjalną kartę podatkową Skattekort, zawierającą informację o zarobkach i odliczeniach w danym roku. Jej posiadanie jest niezbędne do obliczenia zaliczki na podatek przez pracodawcę, co ma duże znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Warto również zapoznać się z Skattemelding, czyli wstępnym zeznaniem podatkowym do poprawnego rozliczenia się z urzędem. Jako końcowe rozliczenie podatkowe funkcjonuje z kolei Skatteoppgjør, dające informacje o niedopłatach i nadpłatach podatku.
Progi podatkowe i ulgi podatkowe
W Norwegii wysokość podatku zależy od rocznych dochodów, a także przysługujących ulg i odliczeń. Po przekroczeniu ustalonej wysokości zarobków, doliczany jest dodatkowy podatek progresywny trinnskatt od dochodu brutto. Obecnie wyróżnić można jego pięć progów: 1,7% przy dochodzie 208 051 – 292 850 koron; 4,0% przy 292 851 – 670 000 koron; 13,6% przy 670 001 – 937 900 koron; 16,6% przy 937 901 – 1 350 000 koron 17,6% dla zarobku powyżej 1 350 001 koron. Kwota podatku za dany rok jest finalnie uzależniona także od ulg podatkowych przysługujących przedsiębiorcy, które są odejmowane od ostatecznej kwoty. O jej wysokości w dużym stopniu decyduje sytuacja życiowa podatnika, włącznie z liczbą i wiekiem dzieci, miejscem zatrudnienia i zamieszkania, poziomem edukacji, posiadanymi oszczędnościami i aktywami czy aktualnymi kredytami i innymi zobowiązaniami finansowymi, a także prowadzoną działalnością charytatywną.
Prawidłowe rozliczanie podatku w Norwegii
Z rozliczaniem podatku w Norwegii wiąże się konieczność posiadania fachowej wiedzy. Nawet najmniejsze błędy w dokumentacji mogą się wiązać z różnymi trudnościami, np. potencjalnymi dopłatami czy nawet poważnymi sankcjami finansowymi. Każda polska firma w Norwegii może potrzebować pomocy na etapie rozliczeń, dlatego warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Kompleksowe doradztwo pod tym kątem świadczy firma konsultingowa Polish Connection, a z jej ofertą można zapoznać się tutaj. Warunkiem prawidłowego rozliczenia podatkowego jest przede wszystkim skompletowanie odpowiedniej dokumentacji.
Platforma administracyjna
Norweski urząd skarbowy każdego roku przesyła podatnikom rozliczenia roczne na przełomie marca i kwietnia, co odbywa się za pośrednictwem platformy administracyjnej Altinn. System ten pozwala na składanie m.in. deklaracji podatkowych, deklaracji rocznych, raportów o zagranicznej sile roboczej czy też formularzy do innych instytucji. Przedsiębiorcy mają do dyspozycji kilka dostępnych form logowania. Do najpopularniejszych należą osobiste kody elektroniczne BankID wystawiane przez banki, karta elektroniczna Buypass, czy kody do logowania MinID na podstawie indywidualnego numeru personalnego zgodnego z miejscem zamieszkania. Z pomocą tego systemu, realizacja kontraktów w Norwegii jest dużo prostsza pod kątem rozliczeniowym oraz pozwala na ograniczenie kontaktu z urzędnikami do minimum.